Reklam

Ordu'da 4600 TUBİTAK Bilim Fuarı açıldı

Ordu'da 4600 TUBİTAK Bilim Fuarı açıldı
Editör: Ordu Gazete
16 Mayıs 2022 - 16:28
Ordu Valisi Tuncay Sonel, Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu tarafından düzenlenen 4006-Tübitak Bilim Fuarı’na katıldı.

Vali Sonel, bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesi, teşvik edilmesi, günlük hayatla ilişkilendirilmesi ve bilim kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen fuar kapsamında öğrencilerin bilimsel çalışmalarının sergilendiği stantları tek tek gezerek, projeleri dikkatle dinledi ve projeler hakkında öğrencilerden detaylı bilgi aldı.


20 danışman öğretmen, 60 öğrencinin görev aldığı 4006-Tübitak Bilim Fuarı’nda Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulundan araştırma, inceleme, tasarım dallarında 20 adet projenin hazırlandığını söyleyerek öğrencileri tebrik eden ve başarı dileğinde bulunan Vali Tuncay Sonel, ”Öğrencilerimizi tebrik ediyor, ülkemize ve tüm insanlığa bilimsel projeleriyle büyük katkılar sağlayacaklarına inanıyorum. Aziz Sancar gibi Nobel ödüllü gençlerimizin çıkacağına inancım tamdır” diye konuştu.

Bilimsel araştırmaların temel amacının gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulmak olduğunu bu amaçla da öğrencilerin 4006-Tübitak Bilim Fuarları ile bilimsel araştırma yapmaya teşvik edildiğine dikkat çeken Vali Sonel, “Bilim fuarları, öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı ve bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan bir eğitim ve öğrenme faaliyetidir ve çevrenize bilimsel bir gözle bakmanızı sağlar” diyerek, emek veren tüm İdareci, öğretmen, öğrencilere teşekkür etti.

“Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sonuçlarının İncelenmesi”, ”Ordu İlinde Bulunan Tarihi ve Mimari Eserler”, “Tohumlar Fidana Dönmeli Yurdum Ormana” başta olmak üzere 20’den fazla projenin sergilendiği stantları gezerken, 4006-Tübitak Bilim Fuarı’na katılan öğrencilerin araştırma kabiliyetlerini geliştirdiklerini belirten Vali Tuncay Sonel, “Çöpe Attığınız Her Çekirdek Yaşam Şansı Bulamayan Bir Ağaçtır” projesi kapsamında ziyaret ettiği bir stantta limon çekirdeklerini toprakla buluşturarak çimlenmesi için öğrencilere teslim etti.

Vali Tuncay Sonel, Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu öğrencileri tarafından yapılan resim sergisini de gezdi.

Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu tarafından düzenlenen 4006-Tübitak Bilim Fuarı’nda, Vali Tuncay Sonel’in yanı sıra Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu Müdürü Özer Yarar da hazır bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum