Reklamı Geç
Reklam
Reklam

Ordu Üniversitesi Türkiye'de 99.sıraya yükseldi

Ordu Üniversitesi Türkiye'de 99.sıraya yükseldi
25 Ağustos 2020 - 19:02
Webometrics’in Dünya Üniversite Sıralamaları 2020 istatistiklerine göre Ordu Üniversitesi  son 5 yılda dünya genelinde 5 bin 498. Sıradan  3 bin 228. Sıraya,  Türkiye genelinde ise 217 üniversite arasında 99’uncu sıraya yerleşti.
Dünyanın en kapsamlı sıralama sistemi olan ve İspanya Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) bünyesinde faaliyet gösteren araştırma grubu Cybermetris Laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen Webometrics Temmuz Ayı 2020 raporuna göre ODÜ Türkiye genelinde yerini 10 basamak yükselterek 2016 yılında 109’uncu sırada ki yerini 99’uncu sıraya taşıdı.
2006 yılında kurulan ve çok kısa geçmişine rağmen yaptığı büyük atılımlar ve gerçekleştirdiği çalışmalarla adından söz ettiren Ordu Üniversitesi hem ülkemiz hem de dünyadaki üniversiteler arasındaki yerini üst sıralara taşıyor. İnternet üzerinde akademik araştırma kurumlarının varlığını artırmak ve bilimsel makalelerin açık erişim yayınını teşvik etmeyi amaçlayan sıralamada ODÜ ;
Kurum bilgi paylaşımı göstergesinde 4 bin 643. Sıradan 4 bin 48’inci,
Görünürlük göstergesinde 9 bin 433. Sıradan 8 bin 119’uncu,
Açıklık (en çok alıntı yapılan araştırmacılar) göstergesinde 2 bin 410. Sıradan bin 959’uncu,
Mükemmeliyet (5 yıllık dönemde 26 disiplinde en çok atıf alan yüzde 10’luk dilime giren yayın sayısı) göstergesinde ise 5 bin 824. Sıradan 3 bin 287’inci sıraya yerleşti.
Konu ile ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların niteliğini, çeşitliliğini ve sayısını artırmak, herhangi bir konuyla ilgili bilimsel araştırma yürüten akademisyenlerin erişimine sunulacak şekilde internet ortamında yayınlanmasını teşvik etmek amacıyla yapılan bu sıralama, bütün üniversitelerin akademik performanslarını görmelerini sağladığı için ayrı önem taşımaktadır. Dolayısıyla ulusal ve uluslararası alanda yapılan her çalışma kurumumuzu akademik platformda her zaman bir adım öne çıkaracaktır. Yürütülen bilimsel çalışmalar neticesinde Webometrics sıralamasında Üniversitemizin gerek ülkemizde gerekse dünyadaki üniversiteler arasındaki yerini her geçen dönem daha da ileri taşıması bizler için sevindirici bir gelişmedir. Ordu Üniversitesi olarak gerçekleştireceğimiz nitelikli çalışmalarla bu sıralamadaki yerimizi daha da üst basamaklara taşıyacağımıza olan inancım tamdır. Yeni nesil üniversiteler içerisinde hızla ilerleyebilecek bilimin gelişmesine katkı sağlayan metotlar üretmeye devam edeceğiz.” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç