Reklam

Şahin: Ordu ile Güneydoğu arasına ticari köprü kurduk

Şahin: Ordu ile Güneydoğu arasına ticari köprü kurduk
Editör: Ordu Gazete
25 Kasım 2021 - 10:41 - Güncelleme: 25 Kasım 2021 - 19:25
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Güneydoğu İstişare ve İş Gezisi programı kapsamında İskenderun, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır illeri Ticaret ve Sanayi Odaları ile gerçekleştirdikleri istişare toplantılarını değerlendirdi.
Güneydoğu İstişare ve İş Gezisi programı kapsamında İskenderun, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır illerine giden OTSO heyeti önemli temaslar gerçekleştirerek özellikle iller arasında ticaretin artırılması, Ordu fındığının iç piyasaya tanıtılması ve pazarlanması noktasında verimli bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Şahin;  “Gittiğimiz illerin Ticaret ve Sanayi Odaları ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda ilimizin ekonomik ve kültürel yapısını tanıtırken, ilimiz ticaretinde önemli rol oynayan tarım ürünleri aktardık. Aynı zamanda Karadeniz Akdeniz yolunun tamamlanması ile Ordu‘nun İskenderun, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır ile mesafesinin kısalacağını ve ilimize rahatlıkla yatırım yapabileceklerini ve bu yolu kullanarak Ordu limanından ihraç ürünlerini Balkan ve Kafkas ülkelerine gönderebileceklerini ilettik. Gittiğimiz odalarla kardeş oda olarak bundan sonraki süreçte iş birliği ve ticareti artırmayı hedefledik. İnşallah bu birlikteliklerin uzun yıllar devam ederek hem il ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.
Şahin; “Programın ilk gününde daha önce kardeş oda protokolü imzaladığımız İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile bir araya geldik. Burada gerçekleştirdiğimiz toplantıda her iki oda karşılıklı olarak, illerin ekonomik ve ticari yapısını tanıtırken, Karadeniz Akdeniz yolu ile birlikte iki il arasında ticaretin artırılması konusunda mutabakata varıldı.  Aynı zamanda iki oda arasında kardeşlik bağını artıran Karadeniz-Akdeniz yolu projesi dışında önümüzdeki yıllarda da demiryolu projesinde birlikte çalışma kararı aldık. Önümüzdeki yıllarda İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın da destekleri ile Ordu-Sivas Demiryolu projesi gerçekleştirerek ilimize kazandırmayı hedeflemekteyiz” diye belirtti.

Programın ikinci gününde Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odası ile bir araya geldiklerini ifade eden Şahin; “Gaziantep’te gerçekleştirdiğimiz toplantıda iki oda arasında ekonomik ve kültürel ilişkileri güçlendirmek için “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı. İmzalanan kardeş oda protokolü ile birlikte iki il arasında ticaretin artırılması hedeflendi. Gaziantepli yatırımcıları ilimize davet ederek, Gaziantep gibi sanayisi gelişmiş bir ilin yatırımcılarını ilimize kazandırmayı amaçladık. Bundan sonraki süreçte Ordu TSO olarak Gaziantep’le ikili ilişkiler ile Ordu ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.
Programın 3’cü gününde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) ile bir araya geldiklerini ve Karadeniz Akdeniz yolu ile birlikte iki il arasında ticareti artırmayı hedeflediklerini aktaran Şahin; “ŞUTSO ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda Karadeniz Akdeniz yolu üzerinden Ukrayna’ya, Romanya’ya ve Rusya’ya yapacakları ihracatı bu yol üzerinden daha kısa mesafede gerçekleştireceklerini ifade ettik. ŞUTSO’da ülkemizin ve bölgelerimizin kalkınması adına gerçekleştirilecek her türlü çalışmada, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi. Aynı zamanda iki oda arasında Kardeş Oda protokolü imzaladık. Bu protokol odamız ve ilimizin Şanlıurfa’ya açılan kapısı olacaktır. İnşallah bundan sonraki süreçte daha fazla iş birliği ile ekonomimize katkı sağlamaya devem edeceğiz” diye vurguladı.
Programın 4’ncü gününde Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile bir araya geldiklerini ve iki il arasında turizm ve iş birliğinin artacağını belirten Şahin; “Bundan sonraki süreçte iki oda arasında yapılan Kardeş Oda protokolü ile bizler artık Mardin ile daha fazla ikili ilişkiler içerisinde bulunacağız. İki oda arasında gerçekleşen toplantıda iki ilin turizmini kalkındırmak ve ticaretini artırmak için önemli adımlar atıldı. Artık Mardin’li iş adamlarımız ilimize gelerek yatırımlarını yapacaklardır” diye konuştu.

Son olarak Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile bir araya geldiklerini ve Kardeş Oda protokolü imzaladıklarını vurgulayan Şahin; “İki oda arasında gerçekleşen toplantıda birçok konu ele alınırken, hem Ordu’dan Diyarbakır’a, hem de Diyarbakır’dan Ordu’ya yatırımcılar gelecektir. İnşallah bundan sonraki süreçte fındığımızı Diyarbakır pazarına da tanıtarak katma değerli ürün olarak satacağız. DTSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mehmet Kaya, Diyarbakır’a ve Diyarbakır üzerinden Suriye’ye yatırım yapmak isteyen Ordulu iş insanlarımıza danışmanlık yapacaklarını dile getirdiler. Yeni yapılaşma sürecinde olan Suriye’ye iş yapmak isteyen Ordulu inşaat firmalarımız DTSO üzerinden kolaylıkla ikili ilişkiler kuracaklardır” ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum