Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Törenlerle kutlandı

Törenlerle kutlandı
19 Eylül 2020 - 21:11
Reklam

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 96’ıncı yıl dönümü, çeşitli etkinliklerle kutlandı. 
 
Kutlama programı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt  gezileri kapsamında,19 Eylül 1924 tarihinde Ordu’ya gelişinde karaya ayak bastığı yer olan İlkadım Anıtı’nda gerçekleştirildi.
 
Altınordu Kaymakamlığı tarafından hazırlanan program, çelenk sunma töreni ile başladı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İlimizi ziyaretleri hakkında bilgi verildi.
 
1924 yılı sonbaharında Karadeniz kentlerine yönelik inceleme yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Eylül tarihinde Giresun ve Ordu’yu ziyaret ettiği, binlerce vatandaşın Mustafa Kemal Atatürk'ü karşıladığı kaydedildi.
BAŞKAN TÖREN: “19 EYLÜL GÜNÜ ŞEHRİMİZ ADINA BİR BAŞKA GURUR GÜNÜDÜR”
19 Eylül’ün Ordu adına bir gurur günü olduğunu ifade eden Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören , “19 Eylül tarihi, Millî mücadelemizin başkomutanı ve Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümü ve Gaziler Günü olmasının yanı sıra Ordu'muz ve şehrimiz için de ayrı bir anlam ve öneme sahiptir. Tarihimizde, geleneklerimizde, bir beldeye, bir haneye devletli gelmişse, o beldenin, o hanenin yaratıcıdan kut aldığı, kutlandığı söylenir. İşte biz böyle bir günün yıldönümünü kutluyoruz bugün. 19 Eylül 1924’te Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Ordu’yu- şehrimizi ziyaret ederek Ordu'luları onurlandırmıştır. Bugün Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün şehrimizi teşriflerinin 96. Yıl dönümüdür. Bu sebeple 19 Eylül günü şehrimiz adına bir başka gurur günüdür” dedi.
KAYMAKAM KARAHAN: “GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ZİYARETİ ŞEHRİMİZ İÇİN ONUR VESİLESİDİR”
Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan’da bir konuşma yaptı. Kaymakam Karahan, “Ülkemizin ve milletimizin yedi düvele karşı vermiş olduğu kahramanlık destanı içeren Kurtuluş Savaşı akabinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Eylül 1924 tarihinde şehrimize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Altınordu Hükümet Konağı olarak kullanılan binayı ziyaret etmiştir. Burada yaptığı konuşmasında, ‘Sizin gibi şuurlu bir millete malik olan bu devlet bütün cihana karşı iftihar etme hakkına maliktir’ demek suretiyle Ordu halkımızı övmüş ve onurlandırmıştır. Bin bir emekle kurulan Cumhuriyetimizin lideri ile görüşmek ve bir arada bulunmakta şehrimiz için bir onur vesilesi olmuştur.
Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere bu toprakları vatan yapan ve koruyan şehit ve gazilerimizi minnetle, şükranla anıyorum” şeklinde  konuştu
 
 
 VALİ SONEL ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADI
Vali Tuncay Sonel, İlkadım Anıtındaki tören sonrası Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ordu'yu ziyaretinde Hükümet Konağı olan Altınordu Kaymakamlığını ziyaret ederek, burada şeref defterini imzaladı. Vali Tuncay Sonel, şeref defterine şunları yazdı: 
 
“Türkiye    Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlimize teşriflerinin 96. yılında zat-ı alinizi minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine yükselmesi için sizin izinizde çalışmaya devam ediyoruz. 'Beni anlamak demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir' sözünüzden hareketle fikirlerinizi ülkenin her karışında nakış nakış işleme yolunda gayret gösteriyoruz.
 Aziz Atam, 96 yıl önce size ve silah arkadaşlarınıza duyulan sınırsız sevgi Ordu halkının gönüllerinde  sonsuza dek yaşayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’ne bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada sahip çıkacak, sizin gösterdiğiniz hedef olan çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak için üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yapmanın gayreti içinde olacağız. Birlik ve beraberlik sayesinde buna yürekten inanıyoruz.
Bize bu mutlu gururu yaşatan siz ve silah arkadaşlarınız başta olmak üzere bu vatan uğruna canını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun”
 
 
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum