Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Torun: Bu da sizin ayıbınız!

Torun: Bu da sizin ayıbınız!
18 Şubat 2021 - 12:49
Reklam
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM kürsüsünden Ordu’nun sorunlarını anlattı. Fındıktaki sıkıntılardan, altın madeni ve HES’lere, bitirilmeyen yollardan, Botanik Park ve Kovid-19 rakamlarına kadar birçok başlıkta konuşan Torun, “Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz. Bu iktidarın artık Ordu'ya da vereceği hiçbir şey kalmadı. Hemşehrilerim neyin ne olduğunu görüyor ve ilk sandıkta bunun hesabını soracak. İlk seçimde iktidar olacağız Ordu'nun sorunlarını çözmek de bize nasip olacak” dedi.

Torun, dün, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Ordu’nun sorunlarını anlattı. Gara'da terör örgütü PKK tarafından katledilen şehitleri rahmetle ve minnetle anan Torun, şu açıklamalarda bulundu:

“Fındığı kurban etmeyelim”

“İktidar partisi Ordu'da her seçimde en yüksek oranda oy alıyor ancak maalesef ilgisizliği de en yüksek orandadır. Bu kürsüden defalarca fındığın sorunlarını dile getirdik ama dinletemedik. Şu anda fındık don tehlikesiyle karşı karşıya ve TARSİM'in yüksek primlerinden dolayı üretici sigorta da yaptıramıyor.  Ama her yıl konuştuklarımız aynı, diyoruz ki: "Üreticiden nihai tedarikçiye kadar bu konuyu ele alalım, bir Fındık Kanunu çıkaralım ve her yıl fındığı konuşmayalım, birilerinin iki dudağının arasına hapsetmeyelim. Ama mağdur olan üretici. TMO fındığı ilk başlangıçta aldığı fiyatla alıyor ve üretici de dış piyasadaki alıcıların oyunlarına kurban veriliyor.

“İnsanlar helak oldu”

İktidarınız hep yol yapmakla övündü ama maalesef, Ordu'muzda bunları göremedik. Fatsa Çevre Yolu yılan hikâyesine döndü. 2016 yılında “mega proje” olarak anlatıldı ama şu ana kadar bir kazma bile vurulmadı. Maalesef 2021 Yatırım Programı’na da alınmadı. Ünye-Akkuş-Niksar yolunun akıbeti aynı. Aybastı-Reşadiye, Ulubey-Gürgentepe-Gölköy, Ordu-Topçam-Mesudiye, Kumru-Korgan yolları da maalesef böyle. İnsanlar artık çile çekmekten, her yıl "Ne zaman bitecek?" demekten helak oldu.

“Maden ve HES’leri bela ettiniz”

Bir de başımıza altın madenlerini ve HES'leri bela ettiniz. Bakın, ilimizde orman alanları 202 bin hektar; son verilere göre, maden arama sahası olarak ilan edilen yer de 70 bin hektar yani yüzde 34'ü. Hangi vicdan buna dayanır? O güzelim ormanlarımızı altın madeni aramak için yabancı şirketlere peşkeş çekmek sizin vicdanınıza sığıyor mu?

“Bu sevdadan vazgeçin”

Ayrıca, bakın, şu anda, bir önceki yıla göre, yağışlarımız yüzde 48 azaldı. Su olmayan derelere artık HES yapmaya kalkıyorsunuz. Bu sevdadan vazgeçin. Buna direnen vatandaşlarımızı da maalesef güvenlik kuvvetleriyle karşı karşıya bırakıyorsunuz. Korgan Çamlı ve Çiftlik'te, Gülyalı Turnasuyu'nda vatandaşımız direniyor; onları anlayacağınıza, dertlerini dinleyeceğinize karşısına güvenlik kuvvetlerini çıkarıyorsunuz.

“Bu da sizin ayıbınız”

"Organize sanayi bölgesi" dediniz, "Göçü durduracağız." dediniz; şu anda Fatsa ve Altınordu duruyor. Botanik Park'ta 15 milyonumuzu harcadınız, soruyoruz "Burayı kim yaptı, niye yıktınız hastane yapacağız diye?" Yanıt yok. "Doğal gaz getirilecek" dediniz, 19 ilçenin sadece 3'üne geldi, 16'sında hâlâ yok.  Covid-19'la karşı karşıyayız, hepimizin canını yakıyor. Maalesef şu anda 100 bin kişide 194 vakayla Türkiye 3'üncüsüyüz ama sağlığa yapılan yatırımda Türkiye sonlarındayız; bu da sizin ayıbınız.

“Sorunları çözmek bize nasip olacak”

Değerli arkadaşlar, bakın, bizim çok güzel atasözlerimiz vardır. Hani der ki: "Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz." Ülkemizi bir sorunlar yumağına çeviren bu iktidarınızın artık Ordu'ya da vereceği hiçbir şey kalmadı. Ama hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Tüm milletimiz gibi Ordulu hemşehrilerim de neyin ne olduğunu artık görüyor ve kurulacak ilk sandıkta da bunun hesabını mutlaka soracak. Allah'ın izniyle ilk seçimde iktidar olacağız ve iktidarın yarattığı tüm sorunlarla birlikte Ordu'nun sorunlarını da çözmek bize nasip olacak.”
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç