TEDES
  • Reklam
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

TEDES

21 Aralık 2015 - 09:59

TEDES

Alamancı hikayelerini dinlemeyenimiz yoktur. Yurtdışına ekmek paralarını çıkarmak, ailesine yardım edebilmek, güzel bir gelecek sağlamak için giden annelerimiz, babalarımız, abilerimiz, ablalarımız vardır, her ailede. Orada çalışma maceralarından çok benim hatırımda kalan genellikle "oralarda böyle çalışma yok, Almanya ondan büyük, orada saygı var, Almanya'da böyle davranmazlar" gibi cümleleri sık duyardık. Bunun altında hukuk devleti olma yatardı. Oralarda kurallar sert ve tavizsizdi, cezaları ağırdı galiba. Bizim gurbetcilerimiz de bu kurallara uyuyordu ki bunları anlatıyordu. Bu kurallara uymayanların da hikayelerini dinliyorduk ama çok cılız sesler yükselirdi.

En çok da ailelerimiz arasında duyduğum, kapıkuleden içeri girenlerin hemen değiştiği, ülkemize ayak uydurduğu idi. Yola çöp atmalar, tükürmeler, hız ve trafik işaretlerine uymama gibi bir sürü ihlalden bahsedilirdi.

Gün geçti, devran döndü ve bu ülkenin evlatlarının kendilerini yönetmeleri nasip oldu, bu ülkeye. Son 15 yılda çok şey değişti ve güzelleşti. Hukuk devleti olma yolunda epeyce adımlar atıldı. Duble yollar ile birlikte son model güzel, teknolojik arabalara da sahip olduk.

Alamanya'da trafik kurallarına azami özeni gösteren bizler, kendi ülkemizin kurallarına da uyarak yaşamayı öğrenmeye başladık. Bu kadar girişten sonra gelelim TEDES'e.

Arkadaşlar, trafik kuralları 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenmiştir. Bu kurallara uymak her Türk vatandaşının görevidir. Uyulmadığında da cezası vardır. Büyükşehir belediyemizin öncülüğünde yaptırılan, tamamen 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çercevesinde uygulamaya giren TEDES uygulaması, hepimizin güvenliği içindir ve kuralları, hız limitleri de kanunla belirlenen çerçevededir. İki kere ceza yemiş ve trafik üzerine yüksek lisans yapmış, doktorasına devam eden biri olarak yazıyorum, TEDES uygulaması çok başarılı bir uygulamadır, herkes kurallara riayet etmelidir.

Yakın zamanda başka illere gittiğimizde şunu konuşacağız; "Bu insanlar çok gayri nizami araç kullanıyorlar, bunlar trafik magandası, bizi Ordu'da böyle şeyler olmaz"  diyerek Alamancılara benzeyeceğiz. İyi de olacak, merak etmeyin.

Büyükşehir Belediyemizi bu yaptığı uygulama için de tebrik ediyorum.

Kalın sağlıcakla...

 

Son Yazılar