Adıgüzel'den yol ve baraj soruları

Adıgüzel'den yol ve baraj soruları
11 Ekim 2021 - 14:36
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Mesudiye Topçam’daki devlete ait hidroelektrik santralinin satılmasını ve Mesudiye – Yeşilce – Çambaşı yolunu ilgili bakanlıklara hazırladığı soru önergeleriyle gündeme getirdi.

Ulaştırma Bakanlığı’na Mesudiye – Yeşilce – Çambaşı yolu için önerge veren Adıgüzel, şunları belirtti:


“Ordu ili Mesudiye – Yeşilce – Çambaşı yolu, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Yeşilce ve Çambaşı turizm merkezine ulaşımda İç Anadolu ve Mesudiye istikametinden gelen vatandaşlar için en kısa yoldur. Buradan Ordu’ya da geçiş mümkündür. Yine aynı şekilde geri istikamette Çambaşı’ndan İç Anadolu’ya ve Mesudiye’ye geçiş için en uygun yoldur. Yol güzergahı, yer yer 2bin metre yüksekliğinde seyrederek Çambaşı’na ulaşır. Bu bölge hemen her gün sis olabilen bir bölgedir. Mesudiye – Yeşilce arası karayollarına ait olmasına rağmen yol çizgisi dahi yoktur. Sürekli bir kenarı uçurumda seyreden yolun çizgisinin olmaması büyük hayati risk yaratmaktadır. Yeşilce Çambaşı arasında özellikle yol irtifasının çok yükseldiği bölgelerde kardan kürtükler yolu kapatmakta ve 3-4 ay yol kapalı kalmaktadır. Bu yolun, Çambaşı’ndaki turistik tesisler ve kayak merkezine ulaşım için kışın da açık tutulması önem arz etmektedir.

·       Yoğun yağış ve sis ortamında hayati tehlike yaratan bir tarafı uçurum olan bu yolda yol çizgisi dahi olmamasını bakanlık olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu yol çizgisi için niçin bakanlık bir çalışma yapmamıştır?

·       Yolun Yeşilce – Çambaşı arasının karayolları kapsamına alınarak, uygun güvenlik standartlarına getirilmesi ve kışın da ulaşıma imkân vermesi için vatandaşların talebine yaklaşımınız ne olacaktır?”

Ayrıca, Topçam Barajının ihaleye çıkıldığı ve satışının gerçekleştiğini belirten Adıgüzel hem Hazine ve  Maliye Bakanlığı’na hem de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na birer önerge ile hangi kamu yararı için bu satışın yapıldığını sordu. Adıgüzel “Devlete ait ne varsa sattılar, şimdi sıra Topçam Barajı’na geldi. Onu da sattılar. Satarak ekonomi iyiye gitseydi bugün bu hale gelmezdi. Bu satışın nedenini ve hani kamu yararı gözetilerek yapıldığını takip edeceğiz.” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in açıklamalarına da değinen Adıgüzel şunları ifade etti: “Sayın Güler katıldığı bir programda ‘Su Kanunu’ hazırlayıp Meclis’e gönderdiğini ifade etmiş. Her şeyden önce kanun yapma yetkisi ve görevi Yüce Meclis’indir. Belediye Başkanlarının görev alanı belli. Kaldı ki bu başkan kendi görevini doğru düzgün yapmıyor ama kanun yapmaya kalkıyor. Sen önce kendi işini yap: su kanunu değil millete su gönder. Gölköy’de musluklardan çamur akıyor, İkizce’de hiç akmıyor. Önce bunları çöz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum