Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Akça: Bırakın üreticinin yakasını!

Akça: Bırakın üreticinin yakasını!
18 Şubat 2021 - 16:43
Reklam
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındıkla ilgili açıklamalarda bulunan Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç’e zehir zemberek sözlerle yüklendi.

 

Sevinç’in yerel gazetelerde yer alan demecini hedef alan Akça, “Başkan Akça, Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı olan zat bugünkü yerel gazetelere vermiş olduğu haber metninde kendiyle de çelişen bir çok ifadeler kullanmış, kime nasıl takla atacağını da şaşırmış duruma gelmiştir. Açıklamasında şu mevsimde yapılan karanfil sayımının gerçeği yansıtmayacağını söylemiş, fakat yazının ileriki bölümlerinde de karanfilin iyi göründüğünü ve bu seneki mahsulün iyi olacağını dile getirmiş, sanırım yaşından kaynaklanan bir unutma problemi var kendisinde.”

 

“BİZDE BİLİYORUZ”

Kendilerinin de bu mevsimde yağan karın fındığa zararı olmadığını bildiğini söyleyen Akça, “Ayrıca bu mevsimde yağan karın ürüne bir zarar vermeyeceğini söylemiş ve aksine faydalı olacağını dile getirmiş. Sayın zat tabi ki bu mevsimde yağan karın fındığa zararı yok bunu herkes biliyor. Biz Ocak ve Şubat aylarında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları sonucu karanfillerin açarak tozlandığını, yalancı baharın yaşandığı o günlerde böyle bir oluşumun gerçekleştiğini söyledik. Ve bu oluşumlar sonucunda yağan kar sonrası oluşabilmesi muhtemel eksi 5-10 civarına düşecek hava sıcaklığının fındıkta bir zirai don meydana getirebileceğini aktardık. Üreticilerimize de tedbirlerini alsınlar ve TARSİM sigortalarını yaptırsınlar diye bilgilendirdik. Anlamakta zorluk çekiyorum bu olay sizi niye sıkıntıya soktu? Bizim üreticimizi uyarmamız neden sizde bu kadar sıkıntı yarattı.”

 

“TMO’DAN 24 TL’DEN ALDINIZ DA AĞA BABANIZA 20 TL’Yİ Mİ SATTINIZ”

Sevinç’in TMO’yu itibarsızlaştırma çabasında olduğunu söyleyen Başkan Atakan Akça, “Yine yazısında TMO’nun üretici için regülasyon görevi yapan bir kurum olduğunu ve yine TMO’nun piyasada olması gerektiğini dile getirmişsiniz. Yine yazının devamında üreticinin garantisi olan TMO’yu itibarsızlaştırmak için 24 TL’ye fındık satarak ülkeye 300 milyon dolar zarar ettirdi demişsiniz. Hayrola TMO’dan fındığı 24 TL ye aldınız da ağa babanız olan tekelci firmaya 20 TL’ye mi sattınız? Siz Alzheimer olmuş aklınızla kime yön vermeye çalışıyorsunuz? TMO bu çiftçinin garantisidir, başındaki adamda adam gibi adamdır. Bu üreticinin yanında dimdik durmaktadır. Üreticinin alınterini, emeğini ve kazancını siz ve tekelci babanıza yedirmeyecektir.”

 

“BIRAKIN ARTIK ÜRETİCİNİN YAKASINI”

Başkan Akça son olarak, “Bizler ziraat odaları olarak üreticinin ürünü sıkıntıya düşebilir tedbirini alsın diyoruz. Sizler yani tekelci ağa babanızın işbirlikçileri karanfil iyi, ürün iyi olacak terelellisi içerisinde şimdiden üreticinin gelecek sezondaki ürününe ve alınterine göz dikmiş duruyorsunuz. Bırakın artık üreticinin yakasını. Artık bu üretici size ve tekelci ağa babanıza ürününü peşkeş çekmeye çalışanlara müsaade etmeyecek. Ayrıca bizler fındığın kitabını yazmadık ama okumasını biliriz Edip efendi.”
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç