Reklam
Reklam

Güney: Fındık fiyatı yükselecektir

Güney: Fındık fiyatı yükselecektir
06 Ekim 2021 - 15:49

Fındık Komisyoncusu Salih Güney, fındık fiyatları için umutlu konuştu. Güney,” Serbest piyasada fındık fiyatları yükselmeye başladı. Bu yükseliş devam edecektir. Üreticimiz fındığını satmak için acele etmesin” dedi.
Serbest piyasada fındık 23 TL’ye kadar düşmüştü. Son bir haftadır fiyatlar yukarı tırmanmaya başladı. Ordu’da Fındık Komisyoncusu olarak görev yapan Salih Güney, fındık fiyatlarından umutlu. Güney,” Fındık fiyatı en dibi gördü. Bu fiyat 23 TL’dir. Piyasada bir yükselme söz konusu. Serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu fındık için 23.50 TL yazan da var 24 TL yazan da. Benim gördüğüm fiyatlar yukarı doğru gidecektir. Eylül ayında özellikle gurbetçi ve borçlu üretici fındığını satmak zorunda kaldı. Piyasaya beklenenin üzerinde fındık indi. Bu da piyasayı biraz gevşetti” ifadelerini kullandı.

ALICILAR MAL TALEBİNDE BULUNUYOR
Fiyatların yavaş yavaş yükseldiğine işaret eden Güney,” Şuanda yurt dışından fındık almak için bir talep var. Bu talep iç piyasada fiyatlara yansıyor. Bu bir arz talep meselesidir. Ne kadar talep olursa fiyatlar da o kadar yükselir. Ben iler ki günlerde fiyatların daha da yükseleceğini tahmin ediyorum” dedi.
ÜRETİCİ ACELE ETMESİN

Üreticilere de seslenen Güney,” Borcu olmayan, acil ihtiyacı olmayan üreticiler fındığını satmak için acele etmesin. Emanete fındık bırakmasınlar. Piyasa ne kadar az fındık inerse bu da fiyatı tetikleyecektir. Fındığın gerçek sahibi üreticidir. Üretici fındığına sahip çıkacak” dedi.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • 61 trabzon
    1 hafta önce
    fındık ihraç ürünü olduğu için fiyatı doğrudan dolara endeksli, dolar çıkarsa fiyat çıkar, düşerse fiyat düşer . fındığı satın gidin dolar yada altın alın onun çıkmasını bekleyin, boş yere fındığı evde tutup kendinize sıkıntı etmeyin.